У результаті атаки морських дронів у ніч з 4 на 5 серпня 2023 було пошкоджено великий десантний корабель “оленегорский горняк” поблизу порту новоросійськ, а вже наступної ночі транспортна пригода спіткала російський танкер “sig” неподалік Керченського мосту. Екіпажі в обох випадках не постраждали, але плавзасоби наразі непридатні для використання. Пошкодження танкеру також не завдало шкоди екології, оскільки пробоїна утворилась у районі машинного відділення. Таким чином вдалось не лише уникнути екологічних наслідків, але й завдати судну максимальної шкоди. Проте, головний результат цієї успішної операції не обмежується пошкодженням плавзасобів окупантів, які активно задіяні в логістиці військ рф.
Чорне море - важлива транспортна артерія не лише для України, але й для експорту рф, зокрема нафти та також продуктів АПК. Отже, зниження експортних доходів ускладнить для кремля завдання з фінансування своїх загарбницьких дій. Більше того, як зазначає Інститут вивчення війни, ця атака є частиною більш масштабної операції з руйнування логістичних шляхів постачання російських військ в Україні, що може позитвино позначитись на динаміці українського контрнаступу [1].
Ефект бумеранга
Відмовившись від продовження дії зернової угоди, яка дозволяла безпечно експортувати продукцію українського АПК, рф посилила атаки на портову інфраструктуру України, щоб унеможливити експорт її продукції Чорним морем у будь-якому форматі. Більше того, кремль заявив, що вважатиме військовими цілями усі судна, які прямуватимуть до українських портів. Враховуючи той факт, що морський шлях був ключовою артерією експорту українських зернових, його блокада з боку росії звісно є істотною проблемою як для України так і багатьох інших країн, які залежать від українського збіжжя.
![Grain storage facility destroyed by Russian/Iranian drones “Shahed-136”.](https://static.wixstatic.com/media/640a54_c58795d0b3e94ec2b8141d959ee78c01~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_550,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/640a54_c58795d0b3e94ec2b8141d959ee78c01~mv2.jpg)
У відповідь на ці агресивні дії рф, Україна 4 серпня попередила судновласників та мореплавців про військову загрозу в акваторії внутрішнього і зовнішнього рейдів російських портів Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі та Тамань. Не зважаючи на втрату або пошкодження вже майже 2 десятків кораблів, включаючи флагмана чорноморського флоту крейсер “москва”, рф проігнорувала це попередження, очікувано.
![A map of Russian ports in the Black Sea with high war risk, namely Anapa, Novorossiisk, Gelendzhyk, Tuapse, Sochi, and Taman.](https://static.wixstatic.com/media/640a54_a5c206f470924253948d00e773ec4911~mv2.png/v1/fill/w_980,h_1268,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/640a54_a5c206f470924253948d00e773ec4911~mv2.png)
Нещодавні атаки дронів можливо і не відріжуть рф від торгових шляхів у Чорному морі, але точно матимуть вплив на вартість транспортування, підсилюючи цим самим запроваджений раніше санкційний тиск. Отже, кремль так захопився спробами відрізати Україну від експортних ринків, що опинився в ситуації, яка загрожує його власному експорту. Бумеранги мають схильність повертатися.
Чому Чорноморські шляхи важливі для рф?
Чорним морем рф експортує близько 20% своєї нафти і підвищення ризиків пошкодження або втра рф намагатиметься і надалі обходити санкції, проте тепер доведеться докладати значно більше зусиль, особливо враховуючи той факт, що українські морські дрони з кожною новою атакою демонструють ширші можливості.ти судна має вплинути на вартість страховки. Наявність верхньої межі цін на російську нафту значно ускладнює компенсацію зростання собівартості відповідним підвищенням цін. Взагалі, боротися правовими механізмами з країною, яка не вперше здійснила незаконний акт агресії проти сусідньої країни і усіма своїми діями демонструє готовність піти на будь-які інші порушення міжнародного права, тому нова стратегія України може виявитися ефективним доповненням до санкційного тиску.
Дірки в бюджеті рф
Дефіцит бюджету рф протягом перших семи місяців 2023 зріс до $29.3 млрд або 1.8% від ВВП, згідно з попередніми оцінками міністерства фінансів агресора. Це не проблема, якщо країна має доступ до міжнародних ринків капіталу та необмеженими експортними можливостями, але нічого з перерахованого наразі не стосується росії. Під впливом санкції її доходи від продажу нафти та газу впали на 41,4% протягом січня-липня цього року. ТИм часом плановий рівень військових витрат у 2023 зріс до 100 млрд дол. США - це третина усіх державних витрат [3].
Що відомо про пошкодженні плавзасоби
За даними низки ЗМІ, танкер sig використовувався для постачання авіаційного пального для потреб військ рф у Сирії, за що його було внесено до санкційних списків США. Пригода цього підсанкційного танкера - чудова відповідь скептикам, які вважають, що санкції не діють.
Великий десантний корабель "оленегорский горняк" використовувався для перевезення особового складу та військових вантажів з території рф до окупованого Криму після чергової бавовни на Керченському мосту, за даними Міністерства оборони Великобританії [4].
Отже, обидва кораблі є легітимними цілями. У загальному підсумку з початку цієї війни Україна вивела з ладу, тимчасово або назавжди, 18 кораблів рф у Чорному морі. Не погано для країни, яка наразі майже не має власного флоту.
Реакція ринку
Звісно, пригода російського танкера не могла не викликати незначне хвилювання ринку, але ми не побачили значної зміни цін на нафту. Ринки наразі більш залежать від прогнозів розвитку найбільших економік світу: США та Китаю.
Не зважаючи на ризики повторення атак дронів, росія продовжить експорт нафти Чорним морем, щоб фінансувати військові витрати. Проте, прибутки можуть знизитись з огляду на очікуване зростання витрат на страхування тощо. Ціна російської нафти Urals вже досягла рівня 60 дол. США за барель, тобто встановленої країнами Великої сімки цінової межі. На жаль, фіксуються чисельні випадки ймовірного порушення цього обмеження, особливо для відвантажень нафти з порту козьміно (Тихий океан) [5]. Проте, ціни на російську нафту наразі зростають завдяки їхньому спільному із Саудівською Аравією рішенню скоротити видобуток на 1 млн та експорт на 500 тис. барелів на добу вже у серпні 2023 [6].
Отже, згадана атака не мала тривалого впливу на світові нафтові ціни, але серіал "дрони проти російських кораблів" матиме відчутні наслідки для економіки агресора.
Джерела:
ISW. RUSSIAN OFFENSIVE CAMPAIGN ASSESSMENT, AUGUST 5, 2023.
UN. Black Sea Grain Initiative Joint Coordination Centre.
Darya Korsunskaya and Alexander Marrow. Russia’s budget deficit in year-to-date widens to 1.8% of GDP.
UK MoD. Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine — 05 August 2023.oD Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine — 05 August 2023.
Elina Ribakova, Benjamin Hilgenstock, and Guntram B. Wolff. The oil price cap and embargo on Russia work imperfectly, and defects must be fixed.
Robert Perkins and Luke Stuart. Russia’s Urals crude hits $60/b price cap as OPEC+ output cuts bite.
Comentarii