top of page

Нафтовий шантаж рф

pavlosydorenko

кремль продовжує використовувати будь-які підручні засоби як зброю та інструмент тиску на цивілізований світ. Знову лякають енергетичною кризою, погрожуючи зменшити обсяги видобутку нафти у відповідь на фіксацію верхньої межі цін на їхню сировину.

Сподіваються, що підвищення цін на нафту не дозволить знизити темпи інфляції у західних економіках, породжуючи небажані соціально-економічні наслідки. Заморозити Європу їм не вдалося, тому замислили її виснажити економічно та емоційно. Дивна стратегія економіки другого десятку відносно економік першої когорти.

Очікувано ринок відреагував на цю “новину” стриманим підняттям ціни на нафту “Brent”. Усі готувались до такого сценарію, тому шоку це не викликало, повторення цінових стрибків березня та червня 2022 року ми не побачили.


Brent Crude Oil Last Day Financ (BZ=F). Джерело: yahoo!finance

Відновлення економічної активності Китаю (після ковідних обмежень та новорічних свят), пожвавлення міжнародних перевезень та низка інших факторів сприятимуть зростанню попиту на енергоресурси. За умови відсутності істотних спалахів пандемії (повернення обмежень) та нормального “самопочуття” провідних західних економік.

Зменшення видобутку і одночасне зростання попиту, як правило, призводить до зростання цін, але дія цього економічного закону не поширюватиметься на нафту з рф, щодо якої введені цінові обмеження та ембарго, принаймні на західних ринках. Отже, зиски кремля від нового сезону трагікомедії під назвою “Полюбіть нас або замерзніть навіки” будуть обмеженими.

Варто також пам’ятати, що до початку воєнної агресії рф проти України ЄС споживав значну частку російського експорту сирої нафти та нафтопродуктів. Тепер ці ринки офіційно закрито (не виключаючи спроби різного роду “схематозу”, як завжди), окрім деяких країн, як Угорщина.

Звісно, вони намагаються компенсувати втрату західних ринків нарощуванням експорту до Азії (Індія, Китай), але викручувати руки цим клієнтам, як вони звикли робити в Європі, не вдасться. Моделі їхнього економічного розвитку не передбачають високих цін на ресурси.

Можливо, анонсоване скорочення видобутку – це чергова спроба зберегти обличчя за відсутності можливості перенаправити підсанкційні нафтові потоки на інші ринки в повному обсязі.

Звісно, кінцевий результат цього “жесту доброї волі” буде залежати від обсягів видобутку нафти іншими експортерами, які можуть нівелювати ефект кремлівських капостей. Наприклад, для Саудівської Аравії (найбільший експортер нафти, запаси якого становлять понад 15% загальносвітових) це не складно.


Найбільші експортери нафти та природного газу. Джерело: iea.org

Натомість скорочення експорту нафти та нафтопродуктів (як і інших сировинних товарів) без еквівалентного зростання ціни не дуже далекоглядна стратегія, враховуючи структуру експорту рф. Динаміка доходної частини бюджету рф – чудове підтвердження.

У січні 2023 недоотримано $24,7 млрд (35%), у порівнянні з січнем 2022. Падіння цін на нафту та скорочення експорту газу – основні причини зниження доходів. У поєднанні зі зростанням на 59% витратної частина (війна виявляється більш затратною за “сво”), мають дефіцит бюджету … чудовий результат для одного з найбільших експортерів корисних копалин.


Обсяг експорту рф, 2013-2022. Джерело: oec.world

Що далі? Відповідь на це питання залежить не стільки від запасу міцності економіки рф, скільки від можливостей кремлівської пропаганди та рівня мазохізму її споживачів. Ми знаємо історії країн, які досить тривалий час живуть у міжнародній ізоляції … чи витримають “скрєпи” – це основне питання.

Звісно, багато залежить від України та її партнерів, які можуть значно прискорити процес прозріння і перемоги світла над мороком.

4 перегляди0 коментарів

Comments


© 2023 by ЩОДЕННИК ЕКОНОМІСТА

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • tel
bottom of page