![](https://static.wixstatic.com/media/640a54_f8ca02c8792f493692caafa0e8b3ed4f~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_657,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/640a54_f8ca02c8792f493692caafa0e8b3ed4f~mv2.jpg)
Photo by Zoltan Tasi on Unsplash
Споживачі очікують зниження темпів інфляції, за даними Європейського центрального банку (ЄЦБ). Також, сподіваються на збільшення номінальних доходів, більш позитивним є погляд на перспективи зростання ВВП та безробіття, і це все очікує на Єврозону протягом наступних 12 місяців. Принаймні такі результати опитування споживачів, які регулярно проводить ЄЦБ – Consumer Expectations Survey.
Інфляція
Згідно з відчуттями споживачів, інфляція протягом попередніх 12 місяців була на рівні 9,9% та 9,5%, станом на грудень 2022 та січень 2023, відповідно. Офіційні дані за аналогічні періоди – 9,2% та 8,6% . Така розбіжність – це нормально, нижче поясню більш детально. Головне, що показник знижується.
Очікуваний рівень інфляції протягом наступних 12 місяців – 4,9%, а через три роки взагалі має знизитись до 2,5%. Варто зазначити, що відповідні інфляційні очікування протягом минулого місяця також були вищими – 5% та 3%, відповідно. А це знову позитивний сигнал.
Цікаво, що молодші за віком респонденти (18-34 роки) називають нижчі рівні інфляції, як з позиції відчуттів за попередні періоди так і очікувань на майбутнє. Юнацький оптимізм чи старше за віком населення (55-70 років) просто має іншу структуру витрат?
Доходи та витрати
Споживачі очікують зростання номінальних доходів на 1,3% протягом наступних 12 місяців, але прогноз щодо зростання номінальних витрат переглянули в бік зменшення – з 4,2% до 3,8% протягом аналогічного періоду. І знову більш досвідчене населення (55-70 років) зіграло першу скрипку.
Економічне зростання та ринок праці
Прогноз “колективного розуму” щодо розвитку економіки залишається похмурим, але трішки розвиднюється: протягом 12 місяців очікується скорочення вже не на 1,5%, а на 1,2%, покращення має відбутись і на ринку праці.
Що таке “колективний розум”?
Ми часто чуємо цю фразу і не завжди з позитивною конотацією, але цікаво, що ця фраза має наукове походження – феномен “Wisdom of the Crowd”.
Результати багатьох експериментів вказують на те, що середній результат оцінок (прогнозів) групи індивідів має вищу точність, ніж оцінки (прогнози) кожного індивіда цієї групи окремо, при певних умовах. До речі, популярні “брейнсторми” не завжди можуть скористатись цим феноменом, оскільки там присутня взаємодія індивідів, які можуть впливати на групу в цілому.
Чи має оцінка відчуттів та очікувань практичне значення?
Так. І дуже важливе. Чуттєве сприйняття інфляції споживачами та відповідні очікування – індикатор споживацької поведінки протягом наступних періодів, вибору між споживанням та заощадженнями, що агреговано впливає на економіку в цілому. Саме тому, такі поважні інституції як центральні банки низки країн стежать за цим на перший погляд неекономічним показником досить пильно.
Повертаючись до коментаря на початку – як правило, відчуття та очікування споживачів щодо темпів інфляції вищі, ніж офіційні дані. Так вже влаштована людини, ціла індустрія працює на те, щоб навчити нас мистецтву позитивного мислення.
Більш детально з результатами опитування можна ознайомитись за посиланням.
Comments